Töökeskkonna seadistamine

Siin lehel on kirjas, mida on vaja selleks arvutisse, et Programmeerimise algkursusel (ITI0102) vajalikud ülesanded saaks tehtud.

Tarkvara

Vaja on järgmisi programme:

  • Python 3.8 või uuem

  • Git (Windowsis Git Bash)

  • PyCharm (või mõni muu IDE, põhimõtteliselt sobib ka notepad/vim vms).

Pythoni installimine

Pythoni saab installida lehelt https://www.python.org/downloads/ (2020. aasta sügise seisuga on uusim versioon 3.8.5) Pythoni versioon ei pea olema tingimata kõige uuem, aga on oluline, et versiooni number algab 3-ga. Windowsi kasutajatel on võimalik valida 32- või 64-bitise versiooni Pythoni vahel. Kui kasutate 64-bitist operatsioonisüsteemi on soovitatav laadida alla ka vastav Python.

Lingile vajutades avaneb teile selline leht.

../_images/py_install.png

Kollane allalaadimisnupp allalaadimislehel laeb automaatselt alla 32-bitise versiooni Pythoni. Kui aga tahta 64-bitist versiooni, siis tuleb minna lehele https://www.python.org/downloads/release/python-385/ ning kerida alla kohale Files

../_images/files.png

Sealt saab valida, erinevate installerite vahel.

Järgmisena peaks avanema installeri aken.

../_images/installer.png

Veendu, et all on märgitud mõlemad kastid (Install launcher for all users (recommended) ja Add Python 3.8 to PATH ). Vajuta Install Now. Kui teie arvutis on juba Pythoni varasem versioon, siis kuvatakse Install Now asemel Upgrade Now ja kaste ei kuvata.

Avanema peaks laadimisribaga Setup Progress aken. Laadimine peaks võtma mõned minutid. Kui installimine õnnestus peaks ilmuma järgmine aken.

../_images/successful.png

Kontrollimiseks võib terminalis proovida käivitada Pythoni käsuga python . Tagastatama peaks midagi sellist.

../_images/terminal.png

Kui tundub, et midagi läks valesti vaata eelnevad sammud üle või küsi abi.

Git/Git Bashi installimine

Giti saab installida lehelt https://git-for-windows.github.io/. Linuxi masinatel on üldiselt Git juba installitud, Mac'i omadel tihti ka. Kontrollimiseks võib terminalis proovida käsku git --version, mis peaks tagastama Giti versiooni sinu arvutis.

PyCharmi installimine

Pycharmi jaoks on mõistlik registreerida end tudengina: https://www.jetbrains.com/student/. See annab võimaluse kasutada Professional versiooni tasuta. Sellegipoolest sobib ka tasuta saadav Community versioon.

Professional versiooni saamiseks tuleb taotleda tudengilitsents.

../_images/apply.png

Täidke ära järgnev litsentsi taotluse ankeet oma ülikooli e-postiga. Kui see tehtud, peaks teile saabuma kinnitusmeil. Järgige seal olevaid edasisi juhiseid. Kui konto loodud, peaksite olema jõudnud oma JetBrainsi konto litsentsi lehele (https://account.jetbrains.com/license)

../_images/license.png

Valige toodete nimekirjast PyCharm ning laadige alla Professional versioon.

../_images/download.png

Giti salve tegemine ja ülesande esitamine

Kõik ülesanded tuleb üles panna Giti salve. Selleks tuleb luua projekt https://gitlab.cs.ttu.ee/ lehel. Gitlabi peaks saama sisse logida oma UNI-ID kontoga. Giti salve loomise ja failide esitamise juhised on siin: Giti kasutamine TTÜs. Kui kasutate PyCharmi tasuks vaadata ka siia: Giti kasutamine PyCharmis

Tulemuste vaatamine meililt

Kui ülesanne on esitatud, peaks tulema testerilt sinu koolimeilile ([uniid]@ttu.ee) meil tulemustega. Seal on stiilivigade tabel, mis näitab ära, kus ja mis viga on ning selle all automaattestide tulemused. Soovitus oleks stiilivead enne ära parandada kui ülesande omad, sest muidu ülesande eest saadud punktid ei lähe arvesse. Tulemusi saab parandada ülesande tähtaja lõpuni.

../_images/tester.png