Sisendi lugemine standardsisendist (input)

Oleme juba tutvunud funktsiooniga print(), mis väljastab midagi ekraanile. Sisendi lugemise jaoks on funktsioon input().

Programmi täitmisel, kui arvuti näeb käsku input(), siis ta jääb ootama, kuni kasutaja vajutab Enter klahvi. Enne sisestamist võib kasutaja kirjutada midagi (ta näeb seda konsoolis). Pärast Enter klahvi vajutamist teeb funktsioon kasutaja sisendist sõne. Kui kasutaja ei sisestanud mitte midagi, siis see sõne on tühi ("") (täpsemalt tähendab see, et input() tagastab sõne (string) andmetüüpi väärtuse, mis koosneb kasutaja poolt sisestatud sümbolitest). Selleks, et seda sõne kuidagi kasutada, tuleb saadud väärtus muutujasse panna või teisele funktsioonile argumendina anda.

Vaata alljärgnevaid näiteid sisendi väljastamise kohta.

s = input()
print(s)

Sama kood, kuid lühemalt:

print(input())

Need kaks koodilõiku teevad sama asja: väljastavad ekraanile kasutaja sisendi. Esimene variant salvestab sisendi muutujasse s, teine variant annab väärtuse otseselt print funktsioonile. Esimene variant sobib siis, kui on vaja enne printimist sisendit kuidagi muuta või kontrollida. Kui seda ei ole vaja teha, võiks kasutada teist, lühemat varianti.

input() funktsioon võib võtta ka sisendiks ühe argumendi. Python'i dokumentatsioonis nimetatakse seda argumenti prompt'iks. Prompt on mingi sõne, mis väljastatakse ekraanile, enne kui hakatakse sisendit ootama. See on põhimõtteliselt sama kui kasutada funktsioone print() ja input() samal ajal.

NB! Peale sõne väljastamist läheb print() uuele reale, input() mitte.

print(input("Sisestage midagi: "))

Töö käik on järgnev:

1. Ekraanile ilmub sõnum "Sisestage midagi: ".
2. Arvuti hakkab ootama, et kasutaja vajutaks *Enter* klahvi.
3. Kasutaja sisestab midagi.
(See näeb välja niimoodi: 'Sisestage midagi: abc')
4. Kasutaja vajutab *Enter*.
5. Ekraanile ilmub kasutaja poolt sisestatud sõne.

Seda koodi on võimalik ka kirjutada niimoodi:

print("Sisestage midagi: ", end="")
print(input())